יום שבת, 13 ביוני 2015

איך לארגן יומן - color coding

שלום לכן וסליחה שזנחתי אתכן ואת הבלוג בחודשים האחרונים. 

בפוסט של היום נדבר על קידוד בצבעים (Color Coding = CC). השיטה הזו יכולה להיות מאוד יעילה ומועילה, יש אנשים שמשתמשים בה לארגון כל החיים שלהם. 
אנחנו נסתפק כרגע ביומן.

ב-CC נותנים לכל מטלה / אירוע צבע קבוע כדי שהמשימות החשובות והאירועים "יקפצו" לנו לעין כשאנחנו פותחים את היומן. הרעיון אמור לעזור לנו לארגן את היומן ולהפוך את החיים שלנו לקלים יותר אבל אם עושים את זה בצורה לא נכונה - זה רק מסבך את החיים והופך את כל רעיון הארגון ללא יעיל באופן מיוחד (מניסיון של חובבת עטים מושבעת).

איך אפשר לעשות את זה בצורה לא נכונה? למשל, מניסיון אישי, להתלהב מכמות הצבעים על שולחן העבודה (כולל חום-שחור, ירוק-שחור, ירוק דשא, ירוק ליים, ירוק לימון ושכאלה...) ולהתחיל לקודד את עצמכם לדעת. ריבוי צבעים ביומן אמנם יהפוך כל יומן לשמח אבל ממש ממש לא יעזור לכם להתארגן ולהיות יעילים יותר אלא יעשה בדיוק ההיפך - יציף אתכם בעומס מידע מיותר מבלי היכולת להבחין במידע החשוב וזה יגרום לכם לבזבז זמן יקר וחבל. 

איך בכל זאת אפשר לשלב CC ביומן מבלי להשתגע? הנה כמה טיפים שאולי יעזרו לכן - 

1. תתחילו עם הכנת רשימה של כל מה שתרצו לקודד. 
כשעבדתי, היה לי צבע לכל פעולה - ביקור ראשוני נצבע באדום (כי הוא חשוב מאוד), איסוף טפסים - כתום, ימי הולדת - ירוק כהה, יצירה - טורקיז, טלפונים חשובים - סגול, בריאות - כחול והרשימה נמשכת (זו הרשימה המצומצמת). את אותה השיטה העברתי גם ליומן בגוגל וזה ממש סידר לי את הראש בתחילת היום - 

ככה נראה חודש אוגוסט - אפשר לראות שזה חודש ימי הולדת


וכך נראה יום טיפוסי באותו החודש - 


פשוט תכינו רשימה של כל מה שאתם רוצים לקודד כולל דברים לא חשובים שאולי אין להם קטגוריה או שהם חד פעמיים או שאין לכם מושג מה אתם אמורים לעשות איתם.
עכשיו תתחילו לצמצם. 
יופי.
עכשיו תתפרעו עם הצבעים. 

מסתבכים? תכינו מקרא, עדיף על דף או קרטון שיכולים לעבור איתכם בשבועות ביומן.


2. תשתמשו בעטים צבעוניים ובמרקרים זוהרים.
למשל - פגישות חשבות או דברים שקשורים לעבודה ימורקרו בטוש זוהר ורשימת הקניות או המטלות שיש לי לבצע היום, אירועים מיוחדים ותזכורות שלא קשורות לעבודה ייכתבו בעטים צבעוניים.

3. Post it, Post it, Post it.
אני מאוהבת בפתקים דביקים ובפוסט איטים בכל הצבעים, הגדלים והצורות. מאוד נוח להשתמש בהם, קל להעביר אותם ממקום למקום בתוך היומן (כי יש גבול לכמות הטיפקס שאני מוכנה לסבול ביומן שלי) והם משמחים את היומן ואותנו. 
העצה שלי - לצורך ה-CC תשתמשו בפוסט איטים בצבעים של המשימות שלכם. בשלב מסוים תתרגלו לחלוקה שלכם לצבעים - כחול לבריאות, ורוד לילדה, שחור לעבודה או איך שתרצו - ושימוש בפוסט איטים באותו הצבע לאותה המשימה יעזור להטמיע את החלוקה ויקל עליכם.

4. אל תהססו להשתמש בטיפקס (או לחלופין - בעטים מחיקים). 
בעיקר בתחילת התהליך. חשוב שתיצמדו לחלוקה לצבעים כדי להקל עליכם את ארגון היום או השבוע.

5. לא בטוחים שבא לכם להשקיע בעטים או בפוסט איטים? וושי טייפ!!
וושי טייפ, במיוחד הדקים, יכולים לפתור את הבעיה. תכתבו עליהם עם טוש דק לכתיבה על דיסקים והסתדרתן בחיים.

למה עוד אפשר להשתמש בשיטה הזאת? למשל - לארגון לוח זמנים, כמו הבחורה הזו - 


אני מקווה שהפוסט הזה עשה לכן חשק להוציא את כל העטים מהקלמרים של הילדים ולהתחיל לקודד.

הפוסט הבא יהיה על עטים (כולל מבט על האוסף הפרטי שלי).

עד הפעם הבאה - שיהיה שבוע נפלא וצבעוני!

אין תגובות: